50% off Pampers at Safeway

image.jpg

Diapers are something you want to stock up on when you see a good deal. 

A good stock up price is 10 cents a diaper.  

I'm not in this stage of parenting anymore so I have no idea what Safeway usually charges for diapers.  

Do your homework and check the flyers for local deals, and don't forget that food banks are always looking for donations as well. 

You can simply show this coupon on your phone to the cashier to use. 

Sobey's Stock Up Deals This Week

image.jpg

During Sobey's dollar sales, I will stock up on items that will stay in the pantry for a while. Doing this really brings our weekly spending down and saves me time looking for deals each week on items we use.

Here are some deals that I stocked up on: 

image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg
image.jpg

For the sandwhich meat, I transfer to freezer bags and then just pull out what I will use in 3 days time.

These sales are good until September 17, 2014. 

Also don't forget to check out the Air Miles deals posted yesterday so you can stock up on those as well!

image.jpg

Cheap Granola Bars & How I Use Air Miles

I'm really working at getting my Air Miles higher so I can start using them for Christmas shopping or movie passes for my kids stockings. 

Now that Sobey's has switched over to Air Miles, this will get even easier. I love Sobey's for the $1, $2 and $3 sales. I usually get some great deals on produce, dairy and other groceries with this sale.

This week is even better, as they are running a bonus Air Miles event with their dollar sale. 

First a little education on how Air Miles works: 

1) You can trade in 95 Air Miles at the till at Sobey's, and get $10 off your bill.

2) You can trade in Air Miles online for vouchers to use at Sobey's, Safeway, Cineplex and some restaurants.

3) You can buy things like kitchen appliances, toys and electronics.

4) You can use them for travel

So online and instore - 95 Air Miles = $10

First deal: 

 

image.jpg

This is my "buy" price for granola bars, $2. Stock up is anything lower then this, usually if I can find them for around $1.60, I'm stocking up.

Looking at the Air Miles deal with these though, I'm paying around $1.16 a box. 

Each box is $2. I bought 12, which cost me $24. I received 50 Air Miles for each 6 boxes, so I got 100 Air Miles just for buying granola bars. Now I could use 95 of those Air Miles to take $10 off, which means the bars now cost $14 or $1.16 each. 

This is a good deal for me because: 

1) The granola bars are on sale at my "buy" price, so I'm not paying for Air Miles. I would buy granola bars anyway.

2) We go through at least 4 granola bars a day, so 12 boxes will maybe last a month. 

3) I made this deal part of a bigger shopping trip at Sobey's of other sale items I needed and because I spent $100, I got an extra 100 Air Miles.

image.jpg

Other deals I bought: 

Astro yoghurt tubs, sale $2.49 plus 15 Air Miles for buying 2

Betty Crocker Cake mix 4/$5 and 2 Air Miles for buying 4

Tropicana Orange Juice $3.99, 10 Air Miles for every 3 I bought

With the changes made to Air Miles in the last year or so, it seems our miles are not worth as much and the choices of gift cards online is now limited.

But..looking at the Air Miles deals at Sobey's and Safeway in the last few months, I think it's easier to collect more miles.  

My rule of thumb, which I apply to all points cards at stores, is I won't buy something just for points or pay more because I can get bonus points or Air Miles. 

Bonus rewards should just be icing on the cake for finding good deals. 

And if nothing else, I will trade in my Air Miles for a nice dinner at the Keg with my husband! 

image.jpg

Laundry Detergent for .99 cents - Today and Monday

If you're not receiving weekly email coupons from Shoppers Drug Mart yet- YOUR MISSING OUT! 

image.jpg

I save a lot of money every week plus I receive Shoppers Optimum Points (I generally save these for a Christmas shopping spree) 

image.jpg

Although everyone gets different offers, some of them are common. A lot of customers got the $2 off any laundry soap coupon this weekend.

The Sunday/Monday deals this week, has Purex on sale for $2.99.  Use your emailed coupon to get laundry soap for .99 cents!

That's $.03 cents a load in case you needed to know! 

image.jpg

For more details on how to get the emailed coupons sent to you, see this post. 

Rememeber you can only use the coupon on 1 bottle per transaction, but you can do several transactions. This deal ends at closing Monday night. 

image.jpg

Soup Coupon and Quick Dinner Ideas

This week at Save On Foods you will find the Campbell's soup on sale 10/$10.

image.jpg

We generally make our own soups for dinners but canned soups are great for quick school lunches.

I also love to have the different cooking soups on hand saving me time making dinner.

The cheese soup we use for sauce for baked potatoes. The cream of chicken, cream of broccoli,  and tomato and basil are used for pasta dishes, slow cooker meals and even stew.

Although I prefer to make my own from scratch meals, if a couple cans of soup means I can get a crockpot meal going in 10 minutes or pick up take out?

Well, my frugal choice is the crockpot meal with soup helpers!

$1 is a great price for these cooking soups, they tend to be around $2 a can, not on sale. I usually need at least 2 cans to cook a meal or casserole for our family and I don't like spending $4 just on one ingredient.  

This is where stocking up when there is a sale, really saves you time and money. 

Today a coupon was released for .30 cents off the Campbell's Vegetable or Chicken soup.  You can use this coupon at Save On Foods or PriceSmart. Here is the link: 

http://goo.gl/GKAtfB

 

image.jpg

Simply show the coupon on your phone or use the link to print.

You don't have to buy 10 in order to pay the sale price of $1. You can just buy 2 and pay $2. 

For more cooking ideas using Campbell's soup, check out cookwithcampbells.ca

They also have a phone/tablet app.

H & W Produce Weekly Specials

image.jpg

If you haven't had a chance to buy some BC fruit or get some preserving done - this is the week. 

Peaches, plums and pears are a great price and nothing beats the flavor of fresh Canadian fruit! 

image.jpg

This week's coupon also gives you a free cantaloupe when you spend $30.00.

 To find out more about H&W Produce see this post. 

 

The Nitty Gritty on Laundry Soap

Laundry is a necessary evil. You know it's going to be done every week, and your going to buy laundry soap. It pays to take a little time to figure out the best deal for laundry soap and when to stock up.

I must admit, I get a little nervous when I'm down to 6 bottles of laundry soap. It's not because I am a hoarder - it's because once you have paid 10 cents or less per load for laundry soap - I don't want to pay more when I run out. It sounds crazy - I get it. But there are many other things that I would rather spend my money on then over priced laundry detergent.

So let's get to the nitty gritty.

How much do I pay for laundry soap? My stock up price is 10 cents or less per load. My first recommendation is to always  check the load sizes on the bottle and use the measuring cup.

Most washing machine repair men will tell you that people use far too much laundry soap and that if you have a problem with your HE machine having a smell - it's from soap accumulation. 

image.jpg

With the advent of laundry pods it is even easier to not overuse soap in your machine.

Having a standard like 10 cents a load, makes it so much easier to interpret all the different bottles sizes and types of soap - whether your buying liquid, powder or pods. I also don't have a favourite store to buy laundry soap. I buy it wherever the deal may be.

Now brand loyalty is something that can cost you money. I have tried every brand and I don't think there is much of a difference for cleanliness. I prefer some brands because they don't smell as strong - but again, if it's 10 cents a load, it's coming home with me!

Coupons for laundry soap are easy to find, especially when a new brand comes out. You can find coupons online at pgeveryday.ca, phone apps like Checkout51 or in newspaper inserts. You can also find coupons in grocery and drugstores. I always collect a few coupons and hang on to them, in case I find a sale or clearance.

Most of the time I am paying $1-2 for a bottle of laundry soap. That includes name brand soap like Tide, Sunlight and Arm and Hammer. 

So of course, I couldn't talk about laundry soap without finding some current deals for you.

Tide has a cheaper brand called Tide Simply Clean and it's always 2/$8 at Walmart. This is for a 38 load bottle. Without a coupon that works out to 10.5 cents a load.

image.jpg

Another option is to print off the $2 coupon from smartsource.ca and use it on the Tide liquid 24 load bottle or the powder 31 load, that is on rollback for $4.94 at Walmart. You can print 2 of these coupons per computer. This brings your price per load to 12 cents for the liquid and 9 cents for the powder.

image.jpg

 

One last tip, if you find a great deal on laundry soap, stock up! For our family of 6, I like to keep a supply of at least 10 bottles or bags of laundry pods so that I'm never paying more then 10 cents a load. It's also nice to have one less thing that I need to pick up on my weekly grocery trip.

Happy Shopping!

Target Deals for Week of September 8th- Cheese, Laundry Hampers & Office Supplies

This week at Target, the 700g Black Diamond cheese blocks are on sale for $4.99. My stock up price for cheese is $1 per 100g, so this is a great deal!

If you have the $.75c manufacturer coupon, this brings the cost to $.61 cents per 100g. At this price, I buy mozzarella as well as our usual old cheddar and grate a few bags for freezing.

See this post on how to keep grated cheese from sticking when you freeze your own.

 

image.jpg

More discounts in the housewares and small appliance section. Oster blender marked down to $41.99 from $99.99, Sunbeam Cake Pop maker is 50% off at $15 and WestBend Air Popcorn maker is $15.39. 

 

image.jpg

On the endcap you will find Corelle dish sets marked down 70% off, some of them for $7.50 down from $24.99!

In foods you can find store brand Alphabet Pasta for $.43 cents and Pepsi products 1L are $.66 cents.

 

image.jpg

In seasonal, the summer products continue to be reduced and school supplies are 30-50% off. This is a good time to grab a few extra supplies that your kids might need during the year and stock your home office for very cheap. You will find everything from zippered binders to pens for 50% off.

I also found these locker baskets for 50% off, making them $.99 cents. These would be handy for some fall organizing around the house.

image.jpg

Speaking of the house, all the dorm products like laundry baskets, hampers, and mesh laundry bags have been marked down. The mesh laundry bags are $.75 cents, laundry hampers are $4.50 and laundry baskets are $2.00

 

image.jpg

With the mesh bags you could give everyone in the house their own mesh bags for socks so they don't get lost to the secret sock eater!

I also like to keep a small laundry basket in the back of my van to corral groceries and prevent squished bread and eggs.

image.jpg

I love when the dollar spot products go on sale at the front of the store. Right now, a lot of these little toys and games are $.30 cents each. Excellent time to stock up for parties, road trips or a rainy day!  In this section you can find playdough, mini coloring books, markers, fairy wings, pirate masks, stickers, skipping ropes, bubbles, and kid's water bottles.

This week's receipt coupon is 20% off Up and Up wipes. It's good until the end of October so I will save it and use it with a sale.

Happy Shopping! 

Save $2 on Milk at Safeway

image.jpg

Save $2 on a 4L of milk at Safeway. Also valid on Silk Almond, Soy or Coconut Milk. 

Click on the link to print or show the coupon on your phone to the cashier.

Coupon expires on September 11, 2014.

Target Clearance Sept 3rd - Exercise Tools, Laundry Products & Housewares

image.jpg

Another week of great clearance in Target. I think every department has red tags!

Housewares had a lot of great deals with tea kettles, Brita water pitchers and food processors at 50 % off. This $300 Kitchenaid processor is now $150.00

 

image.jpg

Also more clearance in duvets, sheets and blankets - also 50% off.

 

image.jpg

Exercise equipment is 30-70% off with everything from yoga mats, weights and DVD's to jump ropes, pedometers and gloves.

 

image.jpg

In laundry you will find Method laundry soap at 50% off, Tide laundry bars and Target fabric softener at 50%. The softener is available in 3 scents and at $2.27 a bottle or 4 cents a load - this is a stock up price!

 

image.jpg

You can also find Scrubbing Bubbles, Febreeze candles and various air fresheners on clearance.

I came across this cute lunch container for $3.00 in the party section. I used something similar to this, last year for my daughter and we really liked it. It has 3 compartments and takes up very little room in the backpack. 

 

image.jpg

For tips on how to find clearance in Target see my blog post from last week.

Happy Shopping! 

Quaker Deal at Superstore - Stock Up Price

image.jpg

This week Quaker Granola Bars are $1.34 a box and Quaker Oatmeal is $1.60 with this coupon.

Granola bars are on sale for $1.67 a box, great price to begin with. Use the "buy 4 get 1 free" coupon which brings the price down to $1.34 a box. 

 

image.jpg

The Quaker Instant Oatmeal and Quaker hot cereal are on sale for $2 a box. Use the same coupon and get one box free. This brings the price to $1.60 each. Definitely a stock up price!

 

image.jpg

This lightly sweetened box only has 4g of sugar per serving.

Remember you need 1 coupon for each deal. You can find them in front of the granola bars and on the coupon board. 

School Supply Deals List - 4 days and Counting!

Just a few days left, and I've checked all the flyers, been in the stores and have all the deals in one spot, in case you still have more shopping to do.

I am listing the deals according to store. Keep in mind that every store I'm listing will do local price matching as well.

 So if your doing all your shopping at Staples or Walmart and see a better deal on something at London Drugs or Target- just price match it. 

You can price match from your phone using apps like Reebee or you may find the store has already done the price matching for you.

I also starred what I thought were the best deals this week. 

SUPERSTORE

 10 pk pencils .25 cents

Portfolio with pocket .25 cents*

Tab dividers pk 8 .75 cents*

BIC pens 8/10 pk .95 cents 

Pencil sharpener $1.00

Mechanical pencil 6 pk $1.00*

1" 3 ring binder $1 

Elmer's glue 3x20g $2

WALMART

Elmer's glue white $1 

Duo-tangs/Report Covers .5 cents*

STAPLES

image.jpg

Math set $4 staples*

Crayola markers $3 

2 pk sharpeners .95 cents*

Sharpie highlighter 4 pk $2

150 sheets of lined paper $.10 cents

 

LONDON DRUGS

200 sheets lined paper .49c*

Crayola pencil crayons 24 pk .99c

Fiskars 7" scissors 3.99*

Zipper binders 4.99

Canadiana pencils 24 .99 cents*

TARGET

Avery 2" Durable Binders 50% off*

Select school supplies also 50% off

In the last week, I have seen the best lined paper deal at Target. 200 sheets for 10 cents. This was on an endcap.

Worth checking out as I noticed paper has gone up in price at Staples. 

One item that my kids always need that can be fairly pricey, is a USB.

The best deal I found was at Staples. 8GB stick was $4.98 and I could only find them at the till.

 

image.jpg

Have you found anymore last minute deals?

$10 Off Joe Fresh Clothes

image.jpg

I like to do my kids back to school clothing shopping one at a time. 

As a mom of 4, I value one on one time more then anything else.  

Spending a couple hours shopping with them and watching what they chose is so fun for me. I love getting to know my kids better. 

I spent 2 evenings with my daughters at Superstore helping them chose a few things that they really liked.  

While we normally only buy clothes when they're on sale, I like to let them chose a couple things that they just love!  

I was thrilled when I found this coupon that gives you a $10 gift card for each $50 that you spend on Joe Fresh clothes.  

I chose the self check-out line and divided our purchases into $50 increments so we could save even more.

 Once the till asked for coupons I scanned it and it just took $10 off our bill - I thought that was even better- no messing around with gift cards! 

You can find the coupons on the board when you come in to the store or attached to the clothing racks. 

The coupons are good until September 5th and they are valid on sale clothing as well. 

Staples Rebate

image.jpg

Most parents of school age kids will be visting Staples at least once in the next week- might as well save a little extra.

Cartsmart is a coupon phone app. This week when you spend $15 at Staples, you get $1 rebate through the app.

This deal does end tonight, but chances are good it will be back up tomorrow since it's been there for a couple weeks. 

 

image.jpg

Target Deals - Week of August 26th - BBQ's, Shoes and Paper Towels

There is some major clearance going on at Target this week, there is something there for everyone in the family, so let's get this party started...

 

image.jpg

All of the summer stock such as hoses, plant pots, garden tools, outdoor furniture and BBQ's are 50% off. 

In the Sherwood Park location there were a lot of outdoor lights as well, some only $2.50 each.

 

image.jpg

There are candles, duvets and blankets also at 30-50% off. A lot of beautiful things for shower and wedding gifts.

 

image.jpg
image.jpg

Ladies shoes are 70% off and kids shoes are all Buy One Get One 50% off this week.

 

image.jpg

I've also been waiting for months for a sock sale in the ladies department, because heaven forbid, I pay full price for socks! Found a 6 pack of black socks on clearance for $5 down from $10 and also clearance on leggings and women's pajamas.

 

image.jpg

Some socks were marked down to 60 cents- yes I finally bought some.

 

image.jpg

There is also a 50-70% off in the kids department. Everything from Beaver Canoe hoodies for $12.99 to party dresses and lots of gym clothes. I picked up cotton shorts for $2 for my daughter- perfect for gymnastics. There are also a great selection of girls jeans for less than $5.

 

image.jpg

If your looking for household items, which I always keep a stock of when I find it at these prices, there are 6 packs of Scott Towels for $3.74 (some stickers say $5.24 - but they scan lower).

 

image.jpg

Also there are boxes of Advil for $6.50, although not super cheap, but you can print off a $3 coupon from Advil.ca to make that a great deal for 60 gel caps!

 

image.jpg

Last but not least, some great clearance deals on Burt's Bees products- some on an end cap and some in the aisle. 

Although I won't say the "C"  word, the Burt's Bees body butter (whoa, say that 10x fast!) would be an awesome stocking stuffer.

 

image.jpg

So that's it, your going to be in Target anyway, taking advantage of the fantastic school supply deals- so go check out these other deals!

The Target receipt coupon this week is $2 off any DVD or Blu-Ray movie.

For more information on getting great deals at Target- see this blog post

Happy Shopping! 

Tools for Schools - How Much Could You Donate With $1.00?

image.jpg

 

I was out shopping for supplies at Staples today with my 16 year old son.

He only needed a few binders and we also got 10 Duotangs for my daughters list to complete it. 

We thought the Duotangs were 28 cents but when she rang them in, they came up at 5 cents each. 

As we left, I stopped to look at the Tools for Schools list to see what the most needed items were.  

My son asked what the promo was about and I said people donate school supplies for those kids who don't have the means to buy their own.  

He said, " Well at 5 cents for a Duotang, a $1 can go a long way for these kids." 

That really got me thinking.

What could I buy for only a $1? 

Here's what I came up with: 

24 pack of Crayola crayons .20 cents (Target) 

10 pack of pencils .15 cents (Target)

Elmers 2 pack glue sticks .20 cents (Target) 

200 sheets of lined paper .10 cents (Target & Staples) 

 Hilroy excerise book .10 cents (Target & Staples)

5 Duotangs at .5 cents each (Walmart, Staples & Target) 

Total spent $1.00

image.jpg

You can find a donation box for Tools for Schools at every Staples location and you can also donate at the till or online at toolsforschools.ca

The website has a list of the supplies needed according to age. Donations can be brought in until August 31.  

I challenge you this year, as your buying your own kids supplies or watching your grandkids or nieces & nephews head back to school- to take a few minutes and donate to Tools for Schools.

As you can see- every $1 counts! 

 

 

 

 

 

$3 Monday Meal from Sobeys

I like to stock up on a few items such as produce, when Sobey's has their dollar days.

Right now my garden is providing for all our produce needs, but I did still stock up on the $1 perogies and sour cream. 

I thought I would also put together a $3 Monday meal deal for you that I found in the flyer. 

You could pick this up on your way home from work- and dinner is done in 10 minutes! 

 

$3 DEAL

image.jpg

1 bag of Compliments perogies $1

1 container of sour cream $1

1 bag of salad or baby carrots $1

 

image.jpg

If you want to add a little more flavor to your meal, you can pick a 2 lb bag of onions for $1 or green onion bunches,  2/$1.

image.jpg

I like that you can chose perogies that already have bacon in them.

We had the potato/bacon perogies this weekend along with some homemade cottage cheese perogies and we thought the Compliments ones tasted better!

Happy Shopping! 

 

 

Maybelline Mascara for $1 at Target

image.jpg

I can't remember the last time I actually paid more then $1 for mascara.

I look for deals like this and stock up. It's always fun to have different kinds of mascara and have extras around when they dry up and start to clump. 

This week at Target when you buy 2 Maybelline mascaras, on sale for $3.50, you get a $5 Target gift card.  The regular price of these is around $9.

Paying $7 for 2 mascaras and getting $5 back in a form of a gift card means your only paying about $1 each. 

I dropped by on Friday evening and was pleasantly surprised to see that there was a great selection and all the Maybelline mascaras are part of the deal.

image.jpg